Aishas "eirodziesmā" saskatīts plaģiāts
Publicēts 3. martā, 2010.
Lai gan oficiāli plaģiātismā tika apsūdzēts tikai Eirovīzijas dziesmas Rišti rašti autors Raimonds Tiguls, uzreiz pēc Ventspilī notikušās Eirodziesmas 2010 atlases dziesmu motīvu zādzībā sabiedrība apsūdz arī dziedātāju Aishas (attēlā) un Dona izpildīto dziesmu autorus.

Interneta portālos, blogos un neskaitāmos komentāros pie Eirovīzijas ziņām vērīgākie klausītāji pamanījuši ne vienu vien "nejaušu sakritību" ar jau agrāk pazīstamām ārzemju izpildītāju dziesmām.

Vislielākā ažiotāža sacelta ap Aishas izpildīto un Jāņa Lūsēna komponētās dziesmas What for? vadmotīvu, kas, pēc daudzu domām, ņemts no 1988. gadā krievu grupas Несчастный случай ierakstītās dziesmas (oriģinālā - brazīliešu barda Dorivala Kaimmi dziesma Zvejnieku maršs 1971. gada amerikāņu kinofilmai The Sandpit Generals). Tāpat Lūsēna dziesmā acīmredzami jūtama ietekme no citas slavenas krievu kinomūzikas - dziesmas По полю танки грохотали no kara filmas Большая жизнь.

Aisha: What for? 

 

Несчастный случай: Генералы песчаных карьеров

 

Savukārt dziesmas teksta autors Guntars Račs izpelnījies kritiku par pārmērīgi uzskatāmu ideju un klišejisku frāžu zagšanu no vairākiem pazīstamiem rokmūzikas dzejniekiem, par teksta vadmotīvu izvēloties slaveno dziesmu Que sera, sera (latviskajā variantā pazīstama kā Mīļais, nesteidzies), ko Hičkoka filmā The Man Who Knew Too Much izpilda aktrise Dorisa Deja.

Tāpat nesaudzīgu kritiku izpelnījies arī Zigmars Liepiņš, kurš Dona lietošanai bija sacerējis dziesmu My Religion Is Freedom. Šim komponistam tiek piedēvēta visu iespējamo tā saukto "brīvības dziesmu" stereotipu pārņemšana, sākot no Deivida Haselhofa dziesmas Looking for Freedom līdz Uriah Heep dziesmai Free Me un Pola Makartnija Freedom, kas sacerēta uzreiz pēc 11. septembra traģiskajiem notikumiem.

 


Komentāri (2)
saulvedis: Pofik!
03/03/2010 22:46
tut: Latviskajā variantā vienmēr kaut kāds ķīselis sanāk: Que sera, sera , top par: Mīļais, nesteidzies,...l. vardēm aiz smiekliem jānosprāgst!
08/03/2010 16:45
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: